KONCERT 30 LET

PRAHA, DIVADLO ARCHA
23. 9. 2022   20:00

Ridina Ahmedová, Elia Moretti, Čankišou, Jaroslav Kořán, Longital. Ti všichni a mnoho dalších hudebníků spolupracovali během třiceti let na inscenacích a projektech Divadla Continuo a v rámci pražského festivalu se všichni sejdou na jednom pódiu v divadle Archa. Zahrají jak písničky ze svého repertoáru, tak skladby, které vznikly pro inscenace a projekty Divadla Continuo. Dojde také na řadu společných vystoupení jednotlivých muzikantů a formací, diváci se tak mohou těšit na nečekaná a překvapivá hudební spojení, která jinde neuvidí a neuslyší. Během večera vystoupí také několik českých a zahraničních divadelních osobností. 

na koncertu vystoupí:

Buchty a Loutky
Duo Jana Vondrů a Žaneta Vítová
Čankišou
Elia Moretti
Jakub Štourač a Anna Luňáková
Jaroslav Kořán
Longital
Lucie Páchová
Markéta Lábusová
Ridina Ahmedová
Roberta Carreri – Odin Teatret
Robin Bold
Talaqpo
a další

Ridina Ahmedová

Ridina Ahmedová je zpěvačka, performerka a autorka. Vedle sólových koncertů je spolu s Petrem Tichým součástí oceňovaného dua HLASkontraBAS – nominace na cenu Anděl 2016. V srpnu 2019 měl premiéru rozšířený tvar, HLASkontraBAS oktet, pro 4 hlasy a 4 kontrabasy. V minulosti se věnovala řadu let jazzu a taky spolupracovala s řadou hudebníků, např. s Floexem (CD Pocustone), Vladimirem 518 (CD Gorila vs Architekt). Byla přizvána jako host na pražský koncert Bobbyho McFerrina a zazpívala si s ním duet. Vydala sólové CD Hlasem, za svůj sólový koncertní projekt s projekcí Hlasokraj získala v roce 2006 cenu Next wave jako objev roku. Podílela se na tvorbě hudby řady divadelních představení a několika filmů, z poslední doby mj. mezinárodní taneční projekt Eymen – Uhel pohledu (v produkci festivalu Tanec Praha).

Ridina Ahmedová spolupracovala s Divadlem Continuo na několika projektech. Poprvé se podílela na projektu Kratochvílení v roce 2000, ve stejném roce se spolupracovala na Slavnostním zakončení projektu Praha – evropské město kultury, vytvořila také hudbu pro Kratochvílení 2006.

Čankišou

Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu přes Pakistán až po malajské Borneo.

Karel Heřman a David Sysyn Synák spolupracovali s Longital na projektu Kratochvílení 2005. David Synák vytvořil hudbu a účinkoval v inscenaci Daleko k dotýkání v letech 2005 – 2007 a v projektu Vakokodeska.

Longital

Longital jsou kytarista Daniel Salontay a baskytaristka Shina. Odehráli stovky koncertů nejen v Československu, projeli celou Evropu, absolvovali dvě turné po USA a Kanadě s opakovaným pozváním na festival SXSW Austin (2012, 2013) a stihli jedno velké turné po Ukrajině a Krymu, když to ještě bylo možné (2013). Natočili dvanáct řadových alb a hudbu považují za své poslání: Dano se stará o koncerty, management kapely a v poslední době učí vznešené pravdy o kytaře, Shina se věnuje svému dobře fungujícímu labelu Sun Records a svůj vzácný volný čas tráví v tichu a na zahradě, která je nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro její osobní básně, z nichž později vznikají texty písní.

Nové, v pořadí dvanácté album Longitalu se jmenuje Dočista a bylo nahráno v Danově hudebním studiu v době pandemie, kdy se opět nevědělo, co bude s hudbou dál. Zásadním momentem v nové tvorbě Longital je spolupráce s producentem, zvukovým umělcem a performerem Andrejom Bakom z Londýna, který má slovenské kořeny i jméno, ačkoli slovensky nemluví. Přátelství této trojice začalo v roce 2008, kdy Andrej cestoval po světě se zpěvačkou Nicolette z Massive Attack a na Slovensku se seznámil s Danem a Shinou. Krátce poté vytvořil remix písně Konečne si letel, který vyšel na remixovém albu Longital Revoyaged v roce 2009 a byl také uveden ve společném živém vystoupení na festivalu Wilsonic v témže roce.

Dano se Shinou spolu s Karlem Heřmanem a Davidem Sysynem  Synákem z Čankišou vytvořili hudební složku ke Kratochvílení 2005. Longital vytvořili také hudbu k inscenaci Zatmění v roce 2006.

Talaqpo

Kapela Talaqpo ve své hudbě kombinuje hned několik vlivů – kromě jazzu a soudobé improvizace jsou v jejich tvorbě slyšet indické taly a ragy, liché balkánské rytmy, orientální stupnice, minimalistické patterny, ale i neotřelé groovy. Jejich exotičnosti přispívají texty ve středoasijských jazycích. Talaqpo hledají špinavý, animální, nekonvenční a neuhlazený zvuk.

Lucie Páchová, zpěvačka a skladatelka účinkuje v inscenaci Please Leave a Message.