THE WARdrobe


Koncept: Felix Baumann (DE), Jakub Štourač (CZ)
Režie: Felix Baumann (DE)
Dramaturgie: Marek Turošík (SK)
Scénografie: Jakub Štourač (CZ)
Hudba: Pilou Barge (FR)
Light design: Jiří Šmirk (CZ)
Sound design: Matěj Vejdělek (CZ)
Produkce: Julie Crantelle (FR), Petr Hromek (CZ), ART Prometheus

Hrají: Felix Baumann (DE), Jakub Štourač (CZ), Elena Pecenová (CZ), Nicolas Bregovič (FR), Pilou Barge (FR)

Představení fyzického a vizuálního divadla; neverbální; délka: 45 min.



Taneční, vizuální a fyzické divadlo, inspirované několika historickými, mytologickými a současnými příběhy a jejich postavami, které žily v extrémních situacích izolace způsobené válkou, vězením, psychiatrickou léčbou nebo jiným zásahem osudu.

  • Japonský voják Onodo Hiroo, který se 29 let ukrýval ve filipínské džungli a 29 let (1945-1974) vedl svou vlastní válku v domnění, že II. světová válka stále probíhá. Veškeré informace o kapitulaci Japonska odmítal a považoval je za Americkou propagandu. Vzdal se až v roce 1974 a stal se tak druhým nejdéle se skrývajícím japonským vojákem.

  • Ruský bloger Sergej Astachov, který žije přes 29 let v osamělosti způsobené jeho psychiatrickou klasifikací, v dokumentu Olega Mavromatiho.
  • Sybila Cumaejská žijící tisíce let, zavěšená v malé láhvi, toužící zemřít.
  • Neznámá hmota lidských bytostí se ztracenou identitou,obývající skleněný dům uprostřed jezera, v básni Jiřího Ortena z roku 1938 Eta, Eta, žlutí ptáci.
  • Uvězněný ukrajinský filmař Oleg Sencov, odsouzený na 20 let, jenž v roce 2018 držel 145 dní hladovku za propuštění všech nespravedlivě odsouzených vězňů ukrajinského původu v Ruské federaci.

Vstupujeme do zvláštní dřevěné skříně, naplněné tmavou půdou. Připomíná nám zapomenutý, až bolestivě prázdný surrealistický obraz. Prostor, který nás vtahuje do své nicoty. Prostor neviditelných zapomenutých věcí, nevědomých tužeb, skrytých snů, popřených strachů a uvězněných vzpomínek. A to vše, zavěšené, odložené a odsunuté na věčnost, chce být znovu nalezeno a vzpomenuto, tak jako osudy oněch až archetypálních postav, soukromých hrdinů, jež čekají na osvobození.


PRESS/RECENZE

Tanec smrti  – muži uvězněni v cele, snažící se uniknout vlastnímu osudu

Jana Machalická, Lidovky

„…čtveřice technicky i výrazově výtečných tanečníků se pohybuje v uzavřeném, z jedné strany zamřížovaném prostoru. Odsouzenci na smrt se vyvlékají z šatních ramínek, na kterých visí jako beztvaré pytle, a potácejí se v předsmrtném reji naplněném hrůzou i rezignací, zatímco poblíž blikají svíčky na hrobech opět vyznačených držáky na šaty.“

Jana Machalická, Lidovky



_________↑ to the top ↑_________

PARTNEŘI


Za spolupráci, poskytnutí rezidenčních prostor a podporu děkujeme těmto institucím: Studio ALTA (CZ), Bakelit Multi Art Center (HU) a Katapult (DE)

Inscenace vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury České Republiky, Státního fondu kultury České republiky, Hl. m. Prahy, Česko-německého fondu budoucnosti a International Visegrad Fund.