HIC SUNT DRACONES


Vizuální báseň s prvky magické obrazivosti, absurdity a grotesknosti
Inscenace spojující fyzické, loutkové a výtvarné divadlo.

nonverbální; délka představení: 60 min.

Koncept a režie: Pavel Štourač
Účinkují: Sara Bocchini, Kateřina Šobáňová, Ludmila Ješutová a Diana Khwaja
Výtvarný koncept, scénografie: Helena Štouračová a Pavel Štourač
Hudba / Sound design: Jakub Štourač
Light-design: Tomáš Morávek 
Produkce: Zuzana Bednarčiková
Booking: Nikola Križková

Premiéra: Švestkový Dvůr, Malovice, 13.6.2020Kam se podějí všechny naše myšlenky a vzpomínky, když večer zavřeme víčka? Když se vše, přes den nemyslitelné, zhmotní, ožije a z našeho těla se stane jen materiál? A co se stane, když ráno opustíme pokoj a necháme tam zavřené všechny svoje sny, obavy a tajné tužby, se kterými jsme strávili noc?
Prý nemáme jen jedno já, máme jich víc. V běžném životě se tato naše já vzájemně omezují, abychom mohli fungovat v každodenních situacích. Co se však stane, když se tato já osvobodí od ostatních a stanou se autonomní?


Místa a krajiny, kde se toto vše může stát, leží v neznámé zemi (terra incognita). Dávní kartografové věřili, že na neznámých územích v odlehlých koutech světa, žijí fantastické obludy, draci a leviatani. V inscenaci Hic Sunt Dracones vznikají z částí lidského těla, objektů a materiálu neznámé krajiny, nepoznané bytosti, nemyslitelné situace a nepředstavitelné příběhy. Není to však výprava do dalekých krajů, do fantaskního světa krajiny utopie, ale cesta do našich vlastních myslí a skrytých zákoutí naší duše.


OCENĚNÍ

2024 – Cena za režii představení „Hic Sunt Dracones“ na divadelním festivalu v Novém Sadu.
2024 – Cena za „Mistrovství v animaci“ pro performery představení „Hic Sunt Dracones“ na divadelním festivalu v Novém Sadu.
2023 – Cena za „Divadelní vyjádření loutkou“ pro představení „Hic Sunt Dracones“ na festivalu Lalka też Człowiek.
2023 – Cena diváků pro představení „Hic Sunt Dracones“ na festivalu Lalka też Człowiek.
2023 – Cena náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje za působivé obrazy v prostoru Heleně a Pavlovi Štouračovým v inscenaci HIC SUNT DRACONES na festivalu Spectaculo Interesse
2022 – Cena festivalu Skupova Plzeň Heleně a Pavlu Štouračovým za režii a výtvarný koncept inscenace HIC SUNT DRACONES
2021 – zvláštní cena mezinárodní poroty Jakubu Štouračovi za hudbu a zvukovou úpravu představení HIC SUNT DRACONES na festivalu Česká taneční platforma


GALERIE
PARTNEŘI

Vznik inscenace podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury České republiky, hl. m. Praha.

Představení na mezinárodních divadelních festivalech v Setúbalu v Portugalsku, v Saguenay v Kanadě a v Palermu v Itálii finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.